top of page

JAK WYGLĄDA PROCES ADOPCYJNY ?

KROK 1

Adopcja w przeciwieństwie do rodzicielstwa zastępczego nie jest zrejonizowana. Jeśli chcecie, możecie skorzystać z ośrodka adopcyjnego w innym mieście, a adoptowane dzieci mogą być z dowolnej części naszego kraju.

KONTAKT Z DOWOLNYM OŚRODKIEM ADOPCYJNYM W NASZYM KRAJU

KROK 2

Celem takiej wizyty jest ocena warunków mieszkaniowych i bytowych rodziny. Na tym etapie pracownik stwierdzi czy dziecko będzie miało miejsce na np. własne biurko, swoje miejsce wypoczynku itd.

WIZYTA PRACOWNIKA

OŚRODKA ADOPCYJNEGO

KROK 3

Psycholog zapyta o Waszą motywację do adopcji oraz sprawdzi Wasze predyspozycje do sprawowania opieki nad dzieckiem. Nie należy się obawiać tych spotkań. Jeśli macie szczere i uczciwe motywacje, testy u psychologa tylko to potwierdzą.

SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIEM

KROK 4

Szkolenie dla kandydatów na pełnienie funkcji rodziny adopcyjnej trwa około 3 miesięcy. Zazwyczaj są to kilkugodzinne spotkania raz w tygodniu. Zależnie od ośrodka adopcyjnego, szkolenie może wiązać się z kosztami. Po zakończeniu szkolenia otrzymasz imienne świadectwo.

SZKOLENIE

Przyjazna rozmowa
Przytulny salon z kominkiem
Doradztwo
Robić notatki
AdobeStock_215648138.jpeg

KROK 5

SPOTKANIE Z DZIEĆMI

Jesteście gotowi na przyjęcie dzieci. Ośrodek adopcyjny, zależnie od możliwości zaproponuje Wam dzieci, które potrzebują rodziny. Możesz również podjąć współpracę z placówką opiekuńczo - wychowawczą jako wolontariusz, aby wcześniej poznać dzieci, które tam się znajdują.

bottom of page